Térjünk a tárgyra!” rovatunk a Petőfi Irodalmi Múzeum – Kazinczy Ferenc Múzeum színes gyűjteményében megtalálható tárgyak közül tár egyet a nagyközönség elé hétről hétre.

Ezen a héten a kereken száz évvel ezelőtt, a reformáció négyszázadik évfordulójára Enyedy Andor sátoraljaújhelyi lelkész által a helyi református templomban elmondott három emlékbeszédet húsz számozott oldalon rögzítő nyomtatványt mutatjuk be. A Szabadság nyomdában nyomott kis füzetek eladásából befolyt bevételt az ekkor létesítendő Jubileumi Szegényalap részére szánták.

Enyedy Andor (Szirénfalva [ma Prukša, Szlovákia] 1888. okt. 5. – Bp. 1966. júl. 11.) iskoláit Sárospatakon végezte, 1914 és 1924 között sátoraljaújhelyi lelkipásztor volt, majd Miskolcra került át. 1928-ban teológiai doktorátust szerzett, 1932-től a Tiszáninneni Református Egyházkerület főjegyzői tisztjét töltötte be, 1942 és 1952 között pedig a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke volt. Élete utolsó éveit Vácra visszavonultan töltötte.

A példány tulajdonosa Beke Béla volt. Bekét 1899-ben helyezték át Szerencsről a Sátoraljaújhelyi járásbírósághoz, mint bírósági írnokot, karrierje folyamatosan felfelé ívelt, 1944-re állampénztári főtisztté nevezték ki. Hadnagyként szolgált az első világháborúban és vélhetőleg ő volt az a Beke Béla 32. gyalogezredbeli tartalékos hadnagy, akit 1918-ban a kardok adományozása mellett legfelsőbb dicsérő elismerésben részesítettek az ellenség előtt tanúsított vitéz magatartásának elismeréséül.